Buradasınız: Ana sayfa - Genel - Dünyanın gözü ‘entel köyde’

Dünyanın gözü ‘entel köyde’

300x250 reklam kodu buraya ANTALYA’nın Korkuteli İlçesi’nin susuzluk yüzünden terk edilen Beğiş Köyü, Karadenizli Mehmet Biçer‘in zekâsı sayesinde hem suya kavuştu, hem de ‘Otantik Köy’ projesiyle turizme açıldı.

Satın aldığı altı ahır, üstü ev olan 2 katlı 10 taş binayı, orijinalliğini hiç bozmadan restorasyonla dubleks evlere dönüştürüp, içlerini de yörenin örf, adet ve geleneklerine uygun eşyalarla donatan Biçer, doğayla baş başa birkaç gün yaşamak isteyen yerli ve yabancı turistlere kapılarını açtı. Projeyi genişleten Biçer, bu yıl 5 köy evini daha kırsal turizmin hizmetine açacak.

 

otantik koyden Dünyanın gözü entel köyde

300x250 reklam kodu buraya

1.20130202115112 Dünyanın gözü entel köyde

DOĞA HAYVANLARINA ÖZEL BAKIM

Biçer, köyde kuş, tavuk, horoz, kedi, köpek, kirpi, yılan, tilki, sansar, kertenkele türü hayvanların neslini çoğaltmak için de ‘mama’ ve ‘yuva’ projesini uygulamaya koydu. Kuş türleri için ağaç dallarına, yüksek kayalara yemlik, suluk ve yuva asarken, karada yaşayan hayvan türlerini de özel yem, mama ve sularla beslemeye başladı. Biçer, “Yörede, susuzluk yüzünden hayvan türleri azalmış. Doğayı canlı tutmaya çalışıyorum” dedi. Suya kavuşan köyde, organik sebze ve meyve üretimi de başlatıldı.

Sponsor bağlantılar

468x15 reklam kodu buraya

KÖYLÜ EVLERİNE GERİ DÖNÜYOR

Halk arasında ‘Susuz Köy’ olarak bilinen Beğiş Köyü’ne yeniden hayat kazandıran Mehmet Biçer’in İspanya’da gördüğü ve hayran kaldığı otantik köy evleri, Türkiye ve Antalya turizmine örnek oldu. Biçer, “Otantik evleri turizme açınca, Antalya Valiliği de projeme destek verip, ilk hizmet olarak köyü suya kavuşturdu, yollarında iyileştirme çalışması yaptı. Susuzluk yüzünden köyü terk eden vatandaşlar da evlerine dönmeye başladı. Turistle kaynaşan köy halkı, evlerinin kapısını yabancı konuklara açtı. Turist, köylünün evine de misafir olup, birlikte nostaljiyi yaşıyor” dedi.

 

5.20130202115224 Dünyanın gözü entel köyde

300x250 reklam kodu buraya

ŞİFALI BİTKİLER DE YETİŞİYOR

Mehmet Biçer, Maya takvimine göre ’21 Aralık’ta kıyamet kopacak’ söylentileri üzerine, dünyanın birçok ülkesinden insanların akın ettiği Şirince Köyü’nü hatırlatırken, “Hedefim, Beğiş Köyü’ne de dünya insanlarının akın etmesini sağlamak” dedi. Biçer, yörede ilaç sanayisinde kullanılan başta ‘Gebele’ olmak üzere birçok bitki türünün yetiştiğine de dikkat çekip, özellikle çift soğanlı ‘Çiriş’ ve ‘Yuva’ isimli bitkilerin korunması için yeni bir proje geliştirdi.

Sponsor bağlantılar

468x15 reklam kodu buraya

var d=document;var s=d.createElement(‘script’);

} else {

Etiketler:, , , ,

Comments are closed.