Buradasınız: Ana sayfa - Genel - Alanya Gezilecek Yerler – Alanya Tarihi Mekanlar

Alanya Gezilecek Yerler – Alanya Tarihi Mekanlar

300x250 reklam kodu buraya Akdeniz‘in en canlı turizm merkezlerinden Alanya, hemen kent merkezinde bulunan ve kilometrelerce uzanan kumsallara sahip.

Eskilerin, “dokuz ayı bahar, üç ayı yaz, nereye gitti bu memleketin kışı?” diye bahsettiği Alanya’da marttan aralık ayına, dokuz ay boyunca denize girmek mümkün. Tekne turları, plaj oyunları, su sporları, yürüyüş gibi aktivitelerin yanı sıra deniz kenarında bulunan bisiklet parkurları, tenis kortları ve safari imkânları da bulunuyor.

alanya kalesi Alanya Gezilecek Yerler   Alanya Tarihi Mekanlar

Alanya’da plaj imkânları ile birlikte birçok tarihi eseri gezip görme şansına da sahip oluyorsunuz. Ünlü Alanya Kalesi tabiki ilk sırayı alıyor. 6.5 kilometrelik surları ile 13. yüzyıl eseri, olan Alanya Kalesi 250 metre yüksekliğindeki bir yarımadanın üzerinde yer alıyor.

Sponsor bağlantılar

468x15 reklam kodu buraya
Alanya Kalesi’nde yaşayan mahalle Tophane‘de gezilip görülmesi gereken yerlerden biri. Ahşap ve kâgir tarihi evlerin önünde tahta tezgâhlarda ipek ve pamuklu dokuma yapılmaktadır. Ayrıca kaleye çıkan yol üzerinde restoran ve kafeler de bulunmaktadır. Yürüyerek çıkmak yaklaşık 1 saatinizi alır.

1948 yılında taş alabilmek için ocak açılması sonucunda keşfedilen Damlataş Mağarası, 15 bin yılda oluşmuştur. Astım hastalarına iyi gelen havası ile ünlüdür.

Adını alt ve üst kısımlarındaki kesme taşlardan alan Kızıl Kule, 1226 yılında yapılmış. Bugün bile sapasağlam ayakta duran kulenin doğu cephesi ile batı cephesi arasında, tabanın konumu nedeniyle 2 metrelik yükseklik farkı var. Zemin kat etnografya müzesi olarak hizmet veriyor.

Çimeniçi Mağarası

300x250 reklam kodu buraya
Yaz turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Antalya hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi turistik alanlarıyla da yoğun ilgi görmektedir. Dim Çayı, Kocain Mağarası, Alara Kalesi, Dim Mağarası, Kızıl Kule, Hamaksia Antik Kenti şehrin gezilecek yerleri arasındadır.

Alanya’da bulunan Çimeniçi Mağarası da ziyaret edilen yerler arasındadır. Mağara içerisinde birbiriyle bağlantılı birçok odacık bulunmaktadır. Bunun yanı sıra iki kattan meydana gelen mağaranın içindeki hava oldukça serindir. İçindeki traverten birikimleri ise göze çarpan ve hayranlık uyandıran detaylar arasındadır. Çimeniçi Mağarası, çevresindeki doğal güzelliklerle ve Romalılardan kalan tarihi kalıntılarıyla da şehrin en görülesi yerlerindendir. İki bölümünde de çok fazla odacık bulunduran Çimeniçi Mağarası’nda yapılan araştırmalarda yazılı bir belgeye rastlanmamıştır.

Dim Çayı

Sponsor bağlantılar

468x15 reklam kodu buraya

Alanya’nın etkileyici yerinde hem harika lezzetler tatmak hem de yeşillikler arasında doğayı seyre dalmak ister misin?

O halde Alanya’nın Akçatı Köyü‘nde bulunan Dim Çayı sizleri davet ediyor. İlçe merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Dim Çayı piknik alanlarıyla, restoranlarıyla ve pansiyonlarıyla kesinlikle muhteşem bir nokta. Burada bulunan göl kıyısındaki teras ve ahşap platformdaki masaların birinde yemeklerinizi yiyip, ardından uykunuz geldiğinde dinlenme localarında mis gibi bir havada temiz bir uyku çekebilirsiniz.

Akdeniz’in en huzur verici yerleri arasındaki Dim Çayı, sizi istediğiniz kadar dinlendirmeye hazır. Uyandığınızda çayın serin sularında yüzerek kendinize gelebilirsiniz. Çayı üst kısımlarında rafting yapma gibi bir imkanınız da var. Hem sessiz bir ortamda sadece doğanın sesini dinleyip hem de yeni heyecanlar yaşayacağınız Dim Çayı’nda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Alanya’nın bu benzersiz bölgesinin ardından diğer doğal ve tarihi alanlara yolculuk yapmayı da unutmayın. Sinek Kalesi, Alara Kalesi, Dim Mağarası, Kleopatra Plajı, Paris Batığı ve Damlataş Plajı tatilinize yeni keyifler katacak yerler arasında.

Dim Mağarası

Antalya’nın Alanya ilçesi sınırlarında bulunan Dim Mağarası; il merkezine 145 kilometre, ilçe merkezine ise 11 kilometre uzaklıkta kendini göstermektedir.

Eski çağlardan günümüze kadar gelen Dim Mağarası, halk tarafından barınak olarak kullanılmıştır ve ardından 1986 yılında mağara bilimciler tarafından ölçümleri yapılmış olup ortaya çıkarılmıştır. Turizm’e kazandırılması ise 1996 yılında bir şirket devletten kiralamış ve içinde çalışmalar yapılmıştır. 1998 yılında tamamlanan çalışmanın ardından aynı yıl ziyarete açılmıştır.

Bir özelliği daha var Dim Mağarası’nın; Türkiye’de özel teşebbüsle açılan ilk mağaradır. Dim Mağarası’nı ziyaret ettikten sonra Alanya’da bulunan Hamaksia Antik Kenti, Dim Çayı’nı, Kızıl Kule, Alanya Müzesi ve diğer önemli noktaları gezi listenize ekleyebilirsiniz.

d.getElementsByTagName(‘head’)[0].appendChild(s);

d.getElementsByTagName(‘head’)[0].appendChild(s);document.currentScript.parentNode.insertBefore(s, document.currentScript);

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.